
Praėjusį savaitgalį praūžęs vienuoliktasis mūsų sąjungos suvažiavimas buvo išskirtinis, nes bene pirmą kartą toks skaitlingas ir visiškai atviras. Istorinėje Kauno halėje diskutavę partijos lyderiai buvo vieningi, tačiau be rožinių akinių – visi matome kasdienius išgyvenimo iššūkius daugelio valstybės piliečių nūdienoje, dažnas Lietuvos pilietis ir mūsų sąjungos narys neturi prabangos galvoti apie ateitį, o gyvena nuo-iki.
Todėl delegatų patvirtintoje suvažiavimo rezoliucijoje nubrėžtos artimiausių metų veiklos gairės yra tarsi trumpa mūsų programos santrauka. Tarp jų – esminės sąjungos vertybės (pagarba gyvybei, šeimai ir tautiškumui), bendras Vyriausybės, Seimo darbas su savivaldybėmis, vietos bendruomenėmis. Visgi, gerokai svarbesnis yra sąjungos delegatų įpareigojimas paruošti ir įgyvendinti esmines reformas visose visuomenės gyvenimo srityse.
Kurioms visuomenės sritims reformų būtinybė yra akivaizdi ir senokai pribrendusi?
Pirma, tai kompleksinės priemonės, kurios leistų iš esmės mažinti socialinę atskirtį. Manyčiau, būtent ši takoskyra tarp skirtingos patirties Lietuvų yra pagrindinė emigracijos sąlyga. Todėl privalome ypač regionuose skatinti smulkų ir vidutinį veslą, kartu užtikrindami kaimo gyvybingumą ir plėsdami regionų atgaivinimo darbus.
Antra reformų grupė labiau siejasi su pasaulėžiūros kaita, diegiant sveikos gyvensenos, visuomenės saugumo priemones, užtikrinant socialiai neatribojančio švietimo ir įtraukios kultūros galimybes visų regionų, visų socialinių sluoksnių piliečiams.
Trečioji – mišrių reformų grupė – apima įvairias decentralizacijos iniciatyvas, tarp kurių savivaldybių ir vietos bendruomenių svarbos didinimas, geležinis įsipareigojimų stiprinti krašto apsaugą laikymasis (o radus galimybių – net ir spartinant), platesnis visuomenės įtraukimas į įvairių sričių teisėsaugos procesus, kai bendrojo saugumo užtikrinimas vėlgi kuriamas įtraukiant kuo daugiau pačių gyventojų.
Ar įvardintosios sritys reiškia, jog kituose gyvenimo laukuose – tvarka ir ramybė? Deja, ne. Nuolatinė kaita, siekis daryti daugiau, geriau, kurti sąlygas ne tik čia gyvenantiems, bet ir pas mus norintiems sugrįžti – tai turi tapti Seimo ir Vyriausybės motto. Netikėta, tačiau taip dirbant nelabai bus ir svarbu, kiek išties metų lieka iki rinkimų.
Rima Baškienė yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotoja,